Jak sprawdzić wyniki matur 2023?

Jeżeli stresujesz się, że wyniki maturalne mogą nie być tak obiecujące, jak się spodziewasz, a zarazem zaprzepaszczą pomysł na przyszłość, nie załamuj się. Opcji rozwoju jest bardzo wiele! Zawsze możesz zapisać się do szkoły policealnej, by nabyć praktyczne wykształcenie, poświadczone zdanym państwowym egzaminem zawodowym. Ale wróćmy do początku – sprawdź, kiedy trzeba odebrać świadectwo maturalne, a następnie zadecyduj, jaką drogę dalszego kształcenia chcesz obrać.

Kiedy wyniki matur 2023?

Tegoroczne egzaminy maturalne zakończyły się 23 maja, a już w najbliższy piątek 7 lipca br. między 8:00 a 10:00 rano Centralna Komisja Egzaminacyjna oficjalnie przedstawi wyniki matur 2023. Prócz tego, że świadectwa dojrzałości, aneksy i pozostałe informacje zostaną wydane szkołom, pojawią się także online na platformie ziu.gov.pl. Jak je sprawdzić? Musisz wejść do systemu ZIU, wpisać dane przekazane przez przedstawiciela Twojej szkoły w polach „login” i „hasło”, po zalogowaniu natomiast wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą.

Czy jak się nie zda matury, to dostaje się świadectwo?

W przypadku, gdy nie otrzymałeś/aś odpowiedniej liczby punktów, możesz podejść do egzaminów poprawkowych, które odbędą się 21 i 22 sierpnia. O wynikach dowiesz się wtedy 8 września br.

Do sesji poprawkowej może podejść osoba, która nie zdała jednego przedmiotu obowiązkowego; przystąpiła do wszystkich egzaminów na poziomie pisemnym i ustnym, które były obowiązkowe; przystąpiła do co najmniej jednego egzaminu z dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym; nie miała unieważnionego żadnego z egzaminów, do których przystąpiła.

W przypadku niezdania matury absolwent nie odbiera świadectwa, otrzymuje zaś informację o wynikach egzaminu, opracowaną przez okręgową komisję egzaminacyjną.

Czy rodzic może odebrać wyniki matur?

Jeżeli nie możesz odebrać świadectwa maturalnego osobiście, jak najbardziej możesz poprosić o to inną osobę pełnoletnią, którą w tym celu pisemnie upoważnisz.

Chciałbyś jednak sam pójść po tak istotny dokument i zastanawiasz się, czy można odebrać wyniki matur w innym terminie? Jasne! Nie musisz tego robić 7 lipca. Umów się indywidualnie z sekretariatem swojej szkoły i odbierz maturę w odpowiednim dla siebie momencie. Pamiętaj jednak, że nieodebrane świadectwo zostanie zarchiwizowane w zgodzie z instrukcją kancelaryjną i przepisami w sprawie postępowania z dokumentacją, zasadami jej klasyfikowania i kwalifikowania. Czas przechowywania wynosi 50 lat.

Co można robić bez matury?

Zastanawiasz się, czy matura jest potrzebna w życiu? To zależy, czego potrzebujesz i oczekujesz. Zdania są podzielone. Sprawdź, co można robić bez matury.

wpisz: lila