Studia bez matury – czy to możliwe?

W czasach, gdy dla pracodawcy liczą się praktyczne umiejętności, a nie jedynie dokument potwierdzający ukończenie studiów, brak matury nie jest tak wielką szkodą, jak można by przypuszczać. Co więcej – pojawia się coraz to więcej możliwości kształcenia, które omijają w wymaganiach rekrutacyjnych świadectwo dojrzałości. Wiedzę możesz zdobywać m.in. na kursach, w trakcie szkoleń, a także w szkołach policealnych.

Czy można dostać się na studia bez matury?

Na ten moment polskie prawo uniemożliwia przyjęcie do szkół wyższych (uczelni) bez świadectwa maturalnego, które zawiera pozytywne wyniki minimum z podstawowych egzaminów dojrzałości. Dzieje się tak w przypadku rekrutacji na każdym poziomie (studia I stopnia, II stopnia, jednolite magisterskie) i trybie (stacjonarny, zaoczny, wieczorowy, online) studiowania.

Co można zrobić bez matury?

Opcji mamy kilka, a brak świadectwa maturalnego nie pozbawia nas możliwości dalszego kształcenia. W ofercie niektórych państwowych uczelni i prywatnych szkół wyższych znajduje się tzw. rok zerowy. Co to oznacza? Że możesz uczęszczać na zajęcia jako wolny słuchacz. Jeżeli uda Ci się ukończyć ten rok, a co więcej – zdać maturę, możesz kontynuować naukę na drugim roku już jako student. Mimo że aktualnie coraz trudniej o takie oferty przez wzgląd na zapisy prawne, niektóre uczelnie wciąż mają rok zerowy w ofercie.

Inną opcją jest podjęcie kształcenia za granicą. W niektórych krajach do matury podchodzi się nieco inaczej, a i poszczególne uczelnie przedstawiają różnego typu rozwiązania, które umożliwiają zapisanie się na studia. Na przykład w Niemczech możesz dostać się na studia bez matury, ale musisz posiadać określony staż pracy – wśród wymagań rekrutacyjnych znajdziesz wtedy konieczność przedstawienia zaświadczenia od pracodawcy. Na koniec kształcenia w tym trybie podchodzisz do egzaminu mistrzowskiego, po jego zdaniu zaś uzyskujesz tytuł specjalisty. Następnie możesz podjąć studia wyższe, które pozwolą Ci nabyć tytuł magistra.

Na wybrane uczelnie w USA, aby dostać się na studia, musisz przedstawić jedynie certyfikat potwierdzający znajomość języka na odpowiednim poziomie, np. TOEFL, FCE, CAE, PET, KET i inne. Na wiele uczelni zagranicznych można aplikować, bazując na egzaminach wstępnych, a ich napisanie jest możliwe, jeżeli ukończyłeś szkołę średnią.

Szkoła policealna bez matury

Zastanawiasz się, co po liceum bez matury można zdziałać w kwestii swojego kształcenia? Pamiętaj o studium policealnym! Jeżeli nie masz matury (a nawet jeżeli ją masz!), możesz kontynuować edukację w dwuletniej szkole policealnej, która po zdaniu państwowego egzaminu zawodowego, pozwoli Ci posługiwać się tytułem technika wybranej branży (np. technik usług kosmetycznych, technik masażysta). Szkoła policealna jest zazwyczaj bezpłatna i pozwala nabyć praktyczne umiejętności, które z miejsca umożliwiają wykonywanie zawodu. A tego przecież najbardziej oczekują od swoich pracowników pracodawcy – konkretnych kwalifikacji!

Jeżeli nie podchodziłeś/aś do egzaminu dojrzałości lub nie przebiegł on po Twojej myśli, nie martw się! Możliwości rozwoju jest naprawdę wiele! Powodzenia!

wpisz: hyqs