Czym jest szkoła policealna?

Dla wielu osób funkcjonowanie szkoły policealnej jest niejasne. Zastanawiają się, czy można utożsamiać placówkę tego typu ze szkołą średnią bądź wyższą, jakie uprawnienia daje jej ukończenie, czy jest to w ogóle opłacalne, a przede wszystkim: kto może się uczyć w szkole policealnej? Odpowiadamy!

Czy szkoła policealna to szkoła dla dorosłych?

Jest to placówka, która jest przeznaczona dla osób dorosłych, co jednocześnie eliminuje bardzo częste pytanie, czy szkoła policealna to szkoła średnia? Nie, szkoła policealna jest dla osób, które ukończyły szkołę średnią. W procesie rekrutacyjnym nie bierze się pod uwagę matury, a więc z oferty edukacyjnej szkoły policealnej mogą skorzystać zarówno osoby, które chcą szybko zdobyć zawód lub się przebranżowić, jak i te, które nie zdały egzaminu dojrzałości lub po prostu do niego nie podchodziły, ale wciąż chcą się dalej rozwijać w konkretnym kierunku.

Czy szkoła policealna to szkoła wyższa? Po reformie w 2017 roku zalicza się ją do szkół ponadpodstawowych. Osoby szkół policealnych uzyskują miano słuchaczy, natomiast do szkół wyższych uczęszczają studenci. Absolwenci policealnych placówek po zdaniu państwowego egzaminu zawodowego uzyskują tytuł technika – np. technika usług kosmetycznych czy technika masażysty.

Szkoła policealna – kto może iść?

Słuchaczem w szkole policealnej może zostać osoba pełnoletnia, która posiada świadectwo ukończenia szkoły średniej. Upraszczając odpowiedź na pytanie: „Szkoła policealna – kto może iść?” – jest to absolwent technikum i liceum, który jednak nie musi posiadać matury. Szkołę tego typu z pewnością można połączyć z życiem prywatnym i zawodowym, ponieważ kształcenie w niej odbywa się zarówno w formie dziennej, jak i wieczorowej czy też weekendowej.

Co daje szkoła policealna?

Wiele uczniów zastanawia się, czemu szkoła jest nudna? Z pewnością istnieje takie przekonanie, kiedy realizujemy przedmioty, które zupełnie nas nie interesują. Inaczej wygląda to w momencie, kiedy wybieramy konkretną ścieżkę kształcenia. Jaką szkołę policealną wybrać, aby nie mieć poczucia, że marnujemy swój cenny czas? Warto pamiętać, że w tego typu placówkach stawia się na praktykę. Dajmy na to technik usług kosmetycznych to aż 700 godzin w pracowni kosmetycznej – w tym czasie nauczysz się wykonywać najważniejsze zabiegi, by płynnie przejść do wykonywania obowiązków zawodowych po zakończeniu kształcenia. W Publicznej Policealnej Szkole Kosmetycznej nie ma miejsca na wątpliwości – dlaczego szkoła nie uczy? Stawiamy na praktykę, która połączona z teorią pozwoli Ci stać się specjalistą w swojej dziedzinie.

Kiedy zaczyna się szkoła policealna?

Rok szkolny w szkole policealnej rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w czerwcu, podobnie jak w szkole podstawowej czy ponadpodstawowej. Do kiedy szkoła policealna trwa? Ogólne nauczanie w tego typu placówce trwa dwa lata (czasem dwa lata i pół roku) i kończy się państwowym egzaminem zawodowym, którego zdanie uprawnia do posługiwania się tytułem technika.

wpisz: cioz